GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Assietter 9794124
*
nr 979 4124
Assietter
12 st. Arthur Percy (1886-1976), Sverige. ”Grand", Gefle. Flintgods, blågrön glasyr med guldkant
Kondition: nagg
Utrop:
400 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 september 2015
kl 18:22:44
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/9 18:36:22
1
200 kr
7/9 16:24:29
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: assiett assietter desserttallrik gefle keramik svensk keramik svenska keramiker tallrikar
-
5075 Assietter
14st. Diameter: 16cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:09
-
5083 Assietter
8st. Diameter: 20cm, Nittsjö.
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:17
*
Assietter
Kondition: nagg
nr 979 4124
Assietter
12 st. Arthur Percy (1886-1976), Sverige. ”Grand", Gefle. Flintgods, blågrön glasyr med guldkant
Kondition: nagg
Utrop: | 400 kr |
---|---|
Såld: | 250 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 7 september 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
2/9 18:36:22 | 1 | 200 kr |
7/9 16:24:29 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: assiett assietter desserttallrik gefle keramik svensk keramik svenska keramiker tallrikar
-
5075 Assietter
14st. Diameter: 16cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:09 -
5083 Assietter
8st. Diameter: 20cm, Nittsjö.
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:17